اعلام نتیجه همه پرسی کردستان عراق

همه پرسی کردستان

همه‌پرسی کردستان عراق در ۳ مهر ۱۳۹۶ (۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷) برگزار خواهد شد . که کشور عراق را دو تکه کند . در ابتدا برنامه‌ریزی شده بود این همه پرسی در سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴ م) در میانهٔ مناقشه بین حکومت اقلیمی کردستان عراق و حکومت فدرال عراق برگزار شود.

اعلام نتیجه همه پرسی کردستان عراق

همه پرسی اسقلال کردستان عراق به صورت رسمی آغاز شد
برگه های رای همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق
برگه ها به 4 زبان کردی، عربی، انگلیسی و ترکمنی (ترکی) است.

همه پرسی کردستان عراق
همه پرسی کردستان عراق

در پی تهاجم داعش به شمال عراق که در نتیجهٔ آن پیشمرگ‌های کرد به طور دوفاکتو کنترل برخی از مناطق را که نیروهای تحت کنترل بغداد رهایشان کرده بودند، در دست گرفتند، خواسته‌ها برای استقلال کردستان قوت گرفت. با عملیات مشترک نیروهای کرد و حکومت مرکزی عراق برای آزادسازی موصل، همه پرسی بارها اعلام شد و به تعویق افتاد؛.

هیچکس، به جز اسرائیل، از تلاش کردها برای استقلال حمایت نمی‌کند

کردها، بزرگترین قوم در جهان هستند که کشوری ندارند. جمعیت کردها که بین 25 الی 40 میلیون نفر تخمین زده می شود، اکثرا در مناطق مرزی چهار کشور عراق، سوریه، ترکیه و ایران، زندگی می کنند.

به همین دلیل نگرانی مقامات بغداد، دمشق، آنکارا و ایران از اعلام استقلال کردستان عراق کاملا قابل درک است، برای اینکه این اقدام ممکن است تمایلات جدایی طلبانه در سایر مناطق کردنشین را نیز برانگیزد.

نتیجه همه پرسی استقلال کردستان
نتیجه همه پرسی استقلال کردستان

واکنش‌های بین‌المللی به همه پرسی کردستان عراق

  •  ایران: ایران: سید علی خامنه‌ای رهبر ایران با گفتگوها برای چندبخش کردن عراق مخالف است.

 

  • ایران شنبه ۱۷ ژوئن ۲۰۱۷ مخالفت خود با انجام همه پرسی استقلال کردستان عراق را اعلام کرد شایان یادآوریست که طی این هفته مقامات کردستان، واقع در شمال عراق، که دارای خودمختاری است به این رفراندوم فراخواندند.

 

  •  ترکیه: ترکیه نیز که با استقلال کردستان مخالفت می‌ورزد، تمایل کردستان عراق در اجرای این همه پرسی را یک اشتباه بزرگ توصیف نمود.

 

  •  ایالات متحده آمریکا روز جمعه چهارم اوت ۲۰۱۷ در یک تماس تلفنی رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا با مسعود بارزانی صحبت کرده و مخالفت واشینگتن با برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان را توضیح و تأکید کرده‌است.

 

  •  اسرائیل: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته‌است ” از تلاش‌های مشروع مردم کرد برای دستیابی به دولت خود حمایت می‌کند. ”

نویسنده: مدیر سایت

سلام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *